Výcvik a Výchova



   Toto plemeno má velmi citlivou povahu, nesnáší tvrdý přístup a už vůbec ne tresty. Jsou velmi inteligentní, takže brzy vše pochopí.

    Psa nesmíte rozmazlovat, ale ani ho nesmíte zbytečně ,,trápit" přílišnou drezůrou. Řiďte se zlatou střední cestou: výchova musí být důsledná, ale citlivá a láskyplná. Psa již od začátku zvykáme na vše, co ho bude životem provázet – jízda autobusem, autem, výtahem, česání, kontrola zubů, výstavní postoj, vodítko a obojek, vodíme ho na rušná místa apod. Ovšem vše jen pomalu a s rozvahou. Někdy platí že méně je více a že zítra je taky den. Hlavně nepolevujte, opakování jest matka moudrosti.

    Kdyby jste štěně neseznámili s věcmi, které ho budou – jak příležitostně, tak častěji – potkávat, pravděpodobně by z něj vyrostl ustrašený a bázlivý pes.



* * *
  

Línaní a pobyt psa celoročně venku
   Srst vašeho psa se čistí jako každá jiná ovčácká srst. Jenže u Německého ovčáka není špína na tmavém podkladě tolik vidět, zatímco u bílého je evidentní. Německý ovčák se zašpiní a vyčistí stejně rychle jako bílý. Je to tedy jen pouhé zdání. Prostě mokré bláto které si pes naháže nohama při běhu na břicho po uschnutí opadá, je to přirozená samočistící funkce většiny psí srsti, nejde o žádný zázrak. Ohledně línání. Každý kdo si pořizuje psa, musí si předem uvědomit, že se mu od základů změní život. Psi s tímto typem srsti prostě línají a nic se s tím nedá dělat. Zase je tady ten fakt, že bílé chlupy jsou víc vidět a tak se vám zdá, že líná příliš. Línání na jaře a na podzim bývá velmi intenzivní a někdy se velmi protáhne. Nemělo by ale být celoroční i když se může stát, že jarní línání plynule přejde do podzimního a vám se pak zdá, že pes líná celý rok. Toto taky záleží na tom jaké je daný rok počasí. Samozřejmě, že i záleží na zdravotním stavu psa. Pokud opravdu líná intenzivně celý rok, doporučuji navštívit veterináře, který mu odebere krev a zjistí stav jater, ledvin,poměr P,Ca a další. Může to také být začervením psa(psa odčervujeme minimálně jednou do roka). Dále může mít nevhodnou stravu, nebo jen ve stravě chybí určitá složka. Veterinář také může doporučit podpůrné přípravky které podpoří a urychlí přelínání. Ale i bez veterináře, je dobré v době línání zvednout dávku minerálií hlavně vápníku a také přidat bílkoviny. Ač se to nezdá, pro psa je línání zátěžové období. Pokud ale krmíte kvalitní značkou granulí (většinou ty dražší) nedoporučuji k nim přidávat cokoliv (mimo vody samozřejmě). Z mé zkušenosti pes lépe a rychleji vylíná má-li možnost se koupat(rybník,potok řeka) po uschnutí srsti jde srst lépe vyčesávat. Také každodenní česání podporuje prokrvení pokožky a tím lepší zásobení nových kořínků chlupů a opět se línání může nepatrně zkrátit. Budete si muset zvyknout na to, že línání je jedna z negativních stránek soužití se psem ale myslím, že ostatní –ty pozitivní stránky tuto rovnováhu plně vyrovnají.

    Ohledně pobytu psa v –30 si s vámi dovolím prudce nesouhlasit. Bílý ovčák, není severský saňový pes, nemá takou podsadu a látkovou výměnu aby toto vydržel. On samozřejmě vydrží ale jestli ho máte aspoň trochu rád, nemůže vám být jedno, že při tom značně trpí. Jednak má obrovskou spotřebu energie, kterou se mu nemusí podařit doplňovat žrádlem (takže může velmi zhubnout) a je velmi zatěžován jeho trávící trakt(sežral by jakékoliv množství žrádla aby doplnil energii ztracenou na zahřívání organizmu) Ne vždy to žaludek vydrží, dochází k průjmům, což je další oslabení a po delší době může dojít k úhynu z vyčerpání. Druhá věc je ta, že pes při takových nízkých teplotách prochladne natolik, že dochází k revmatickému onemocnění, což se nemusí projevit hned, ale třeba až za několik let. Asi by se vám nelíbila představa, že v pěti letech budete muset fenu utratit, protože se kvůli revmatickým bolestem nedokáže postavit na nohy. Pokud dojde k prochlazení ledvin a následnému zánětu bývá to otázka několika dní (a to většinou i přes léčbu) než pes uhyne. Systém kdy je pes venku do –5 a při nižších teplotách se strčí na pár dní domů k topení a pak zase ven, je vůbec to nejhorší co můžete udělat. Pes za těch pár dní zchoulostiví a potom mu vadí nebo ho může ohrozit i –2. Co tedy dělat? První možné řešení je to, že pes bude celodenně (ve dne i v noci) doma v pokojové teplotě a ven bude chodit jen se venčit. Druhé řešení, je nechat psa celodenně venku ale zde je podmínka, že musí mít opravdu dobře zateplenou boudu. To znamená že bouda by měla mít dvojité stěny, proložené polystyrenem, nebo vycpané slámou. Dá se také obskládat balíky slámy okolo i z vrchu(osvědčilo se mi to). Bouda by neměla mít pode dnem škvíru(například by neměla stát na paletě) ale buďto by měla stát přímo na zemi, nebo na plátu polystyrénu. Dále by bouda měla mít ložnici a předsíňku a do obou vstupních otvorů by jste na zimu měl přibít závěs(starý koberec,deka,pytel). Další velmi důležitá věc je, že by jste měl jak do vstupu předsíňky, tak do vstupu do ložnice, u dna přibít prkýnko alespoň 25 cm vysoké. Je to zhruba výška ležícího psa a vůbec nejhorší je to, když kolem psa táhne u dna a tomu tyto zvýšené prahy zabrání.

    Fena se je bez problémů naučí překračovat i ohrnovat závěsy by neměl být problém. Jako vnitřní výstelku ložnice vřele doporučuji slámu(je nepřekonatelná). Nebojte se ložnici naplnit do dvou třetin výšky boudy, fena se do toho krásně zavrtá a bude jí teplo. Aspoň jednou za zimu doporučuji slámu vyměnit, protože jak ji fena slehne, ztrácí izolační vlastnosti. Jiný materiál(hadry,papír,piliny) absorbují vlhko z dechu zvířete a neizolují potom vůbec. Dále by jste se měl v každém případě přesvědčit, zda fena opravdu v boudě tráví celou noc(některá zvířata ač mají dobrou boudu spí před ní, nebo u prahu dveří a majitel o tom neví). Pokud si myslíte, že máte dobře zateplenou boudu, stejně doporučuji koupit si digitální teploměr co se používá v autě(má čidlo, které se dá někam ven ke kolu a uvnitř to ukazuje teplotu jak venkovní tak vnitřní), stojí kolem 200 kč. Čidlo dáte dovnitř boudy a teploměr na střechu a tak můžete kdykoliv zkontrolovat, teplotu venku i uvnitř aniž byste musel boudu otvírat, nebo lézt dovnitř. V potřebách pro psy lze také sehnat vyhřívací el. podložky jak pod psa, tak pod misku s vodou. Psi kteří jsou v zimě venku, se zásadně krmí granulemi pro psy v zátěži a to dvakrát denně(rozdělit denní krmnou dávku na dvakrát). Rozhodně doporučuji zalévat granule horkou vodou a podávat psovi v teplém stavu. Pokud bouda promrzá, tudíž není dobře zateplena, doporučuji při víc jak –5 umístit psa někam kde není topení ale nemrzne a netáhne tam (garáž,sklep,zateplený skleník,chlívek apod.) Ale i v těchto prostorách musí mít pes dobrý pelíšek. Alespoň bedýnka vystlaná slámou, nebo hadrami s výškou postranic 30–40cm. Přeji vám mnoho krásných chvil strávených s bílím ovčákem.